Google_Chrome_icon_(2011).svgPokud vlastníte Chromebook nebo Chromebox, tedy zařízení se systémem Chrome OS, zajisté se vám bude hodit následující návod, jak nainstalovat a integrovat do systému klasické desktopové prostředí, konkretně to bude XFCE a Ubuntu. Samozřejmě lze nainstalovat i jiné prostředí, ukážeme si ale příklad na XFCE.

Prvně si ale něco řekneme něco o Crouton. Je to jednoduché, je to script, který se postará o vše potřebné k instalaci Ubuntu na Chrome OS. Zdrojový kód najdete na adrese https://github.com/dnschneid/crouton , nás ale bude zajímat samotný script, stahujte na adrese https://goo.gl/fd3zc. Tak a jdeme na to.

Upozornění!!! Před tím, než začnete cokoliv dělat, zálohujte si soubory uložené na tomto zařízení (tedy ty soubory, které nemáte uloženy na Google Disku) a doporučuji také zálohovat samotný systém, návod najdete zde https://support.google.com/chromebook/answer/6002417?hl=en&ref_topic=3418733&vid=1-635777325451998205-3648094

Nejdříve je potřeba uvést váš stroj do tzv. developer modu. Uvedu příklad na Chromebooku. Podržte zároveň tlačítka v horní řadě a to Esc, Refresh a tlačítko Power. Notebook se restartuje, objeví se velký žlutý vykřičník. Teď nepanikařte, stiskněte Ctrl+D a notebook nastartuje normálně. Je to tím, že vlastně vypnete verifikaci instalace Chrome OS (vlastnost systému). Notebook se může několikrát restartovat, blikat a dělat psí kusy, slabší povahy vydržet, nic se neděje, tohle je v pořádku. Poté budete muset provést znovu nastavení celého stroje, celé nastavení se přechodem do developer modu resetuje. Nezapomeňte, po každém startu je potřeba stisknout Ctrl+D, aby vám systém naběhl normálně. A nyní můžeme nainstalovat ono vlastní Ubuntu.

Stiskněte Ctrl+Alt+T a dostanete se do terminálu Chrome (ano, i Chrome OS má terminál). Do terminálu napište shell a stiskněte Enter. No a teď už jen stačí napsat následující příkaz a stisknout Enter.

sudo sh ~/Downloads/crouton -r trusty -t xfce,xiwi

Spustí se script Crouton a započne samotná instalace. Ta trvá cca 20 min, na konci se vás to akorát zeptá na jméno nového UNIX uživatele a heslo.

Před spuštěním Ubuntu ještě nainstalujte Crouton integration extension – zde https://chrome.google.com/webstore/detail/crouton-integration/gcpneefbbnfalgjniomfjknbcgkbijom?utm_source=chrome-app-launcher-info-dialog

Po dokončení instalace spustíme systém příkazem

sudo startxfce4

Nyní máte plně integrované Ubuntu s desktopovým prostředím XFCE, které můžete spouštět buď jako fullscreen, nebo jako samostatné okno. Crouton integration extension také zajistí i společnou schránku (Ctrl+C a Ctrl+V funguje obousměrně).

A nakonec ještě maličkost. Pokud z jakéhokoliv důvodu budete chtít Ubuntu/Crouton odstranit, můžete tak učinit dvěma způsoby.

Vymazat chroot příkazem

sudo edit-chroot -a

Tím zjistíte název chroot jméno, které budete potřebovat pro následující příkaz

sudo edit-chroot -d chrootjméno

Nebo můžete použít funkci Powervash, viz https://support.google.com/chromebook/answer/183084?hl=cs

crouton_1

 

 

 

 

 

 

Zdroj obrázku: howtogeek.com wikimedia.org

Nejlepší hosting - WEDOS.COM


Post Navigation